O mne

O mne

Jmenuji sIMG_3858aaaazive Kateřina Skoupá. Narodila jsem se v Brně v roce 1978, jsem ve znamení štír. V roce 1997 jsem se na brněnském učilišti vyučila fotografkou, po škole jsem šla dál studovat. Necelý rok po maturitě jsem začala fotit koncerty, které s pár nucenými přestávkami jsem fotila až do roku 2016. V roce 2007 jsem absolvovala kurz počítačové grafiky v Corelu a Photoshopu. Zlomový bylo pro mě září 2013, kdy jsem si splnila v té době svůj největší sen, dostala jsem dotaci a otevřela jsem fotografický ateliér pro veřejnost.

Bohužel, teď říkám Bohu dík, osud pro mě měl připravenou jinou cestu, babička byla těžce nemocná a potřebovala celodenní péči, prakticky na rok jsem byla nucena přestat pracovat. Návrat byl pro mě hodně těžký. Stále jsem narážela na to, co po mě chce okolí a co opravdu chci já. Práce místo toho aby mě naplňovala, tak se stala moji černou můrou. V polovině roku 2015 jsem vytvořila svoji první energetickou abstrakci, zjistila jsem, že mě její tvorba uvolňuje. V té době jsem procházela svoji velkou osobní přeměnou, transformací. Ukončila jsem nevyhovující partnerský vztah, změnila jsem lidi okolo sebe… Začala jsem měnit pohled na svět a věci okolo sebe.

Do té doby mě převážně živilo fotografování aktů a teď mě stále něco táhlo k tomu, že to není správné, že to není moje cesta. Změnil se mi pohled vnímání na svět, přestala jsem hledat dokonalost v povrchním pohledu na člověka a začala jsem se dívat do nitra. Přesně tímto pohledem jsem ve svém budoucím fungováním v ateliéru ztratila smysl práce. Věděla jsem, že toto již nechci a nemohu dělat, nechala jsem zemřít svoje do své doby vysoké ego, které se několik let hnalo jen za slávou a za dokonalostí a nechala jsem se zaměstnat na jedné slovenské zákaznické lince, kde jsem jednala převážně s dlužníky. Mezi hovory jsem měla dostatek volného času, tak jsem za jednu osminovou směnu byla schopna přečíst celou knihu, četla jsem, psala, kreslila… a přemýšlela, co dál. 

Pak opět osud rozhodl za mě. Zákaznická linka se stěhovala z Brna zpět do Bratislavy a já prakticky ze dne na den ztratila práci. Na jednu stranu mě to mrzelo, ale na druhou ze mě cosi těžkého spadlo. Mezi tím se mi začalo ozývat stále více lidí na výklady karet a já si novou práci nepotřebovala hledat. Začátkem ledna 2017 jsem nadobro uzavřela ateliér, do té doby jsem tuto možnost měla stále otevřenou. A ateliér jsem předělala na věštírnu a svoji pracovnu. Tvořit jsem nepřestala, jen jsem začala dělat to, co chci já sama a co mě nabíjí, tím je právě tvorba energetických abstrakcí a mandal. 

Kateřina